Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
  • Türkçe: her yerde...

Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Pazartesi, 25 Nisan 2022 10:17

Yazma Eğitimi

Editörler: İsmail Yavuz Öztürk, Muhammet Memiş

Yazarlar: Bahadır Gülden, Dilek Yıldırım Bilgen, Ersoy Topuzkanamış, Fulya Topçuoğlu Ünal, Hasan Basri Kansızoğlu, Huzeyfe Bilge, İsmail Yavuz Öztürk, Kadir Kaplan, Kayhan İnan, Muhammet Memiş, Mustafa Ulutaş, Rahime Şentürk, Rasim Tarakcı, Taşkın Soysal

Bireyin zihnindeki mesajı somut biçime dönüştürerek alıcıya iletebilmesini sağlayan birçok kodlama sistemi mevcuttur. Dil, bunların arasında en yaygın kullanılanı olup sözlü ve yazılı olmak üzere iki ulama sahiptir. Daha anne karnındayken edinilmeye başlanan sözlü dile ait göstergeler ve bunların dizilim kuralları, örgün eğitim süreci ile birlikte planlı bir biçimde ele alınarak zenginleştirilir ve hatalarından arındırılır; bireye bu kodlama sistemini etkili, doğru ve eksiksiz kullanma (konuşma) becerisi kazandırılmaya çalışılır. Yazılı dilde ise durum farklıdır. Birey, bu kodlama sistemine ait göstergeler ve bunların dizilim kuralları ile ilk olarak örgün eğitim sürecine girdikten sonra karşılaşır; bunları kullanarak kendini etkili, doğru, eksiksiz ifade etme becerisini kazanmaya ve hayatında yazmanın önemini kavramaya başlar. Kendini yazarak ifade edebilme yetkinliği bireyin özel, eğitim ve iş hayatı ile ilgili ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gereklidir. Aynı zamanda onun resmî işlemlerini sağlıklı yürütebilmesi adına bir vatandaşlık görevidir. Bu bağlamda öğrencilerin yazma becerilerinin geliştirilmesi, öğretmenlerinin nitelikli yazma eğitimi verebilecek düzeye ulaşmış olmalarını gerekli kılmaktadır. Elinizdeki eser bu gereklilik çerçevesinde Yükseköğretim Kurulu tarafından yayımlanmış mevcut Türkçe Öğretmenliği Lisans Programı ve yazma eğitimine ilişkin bilimsel çalışmalar dikkate alınarak kaleme alınmıştır. "Yazma Eğitimi ile İlgili Temel Kavramlar", "Bir Beceri Olarak Yazma", "Yazılı Anlatım", "Yazma Yaklaşımları ve Modelleri", "Metin Kavramı ve Metinsellik Ölçütleri", "Metin Türleri ve Öğretimi", "Türkçe Dersi Öğretim Programlarında Yazma Eğitimi", "Yazma Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar", "Yazma Yöntem ve Teknikleri", "Yazım ve Noktalama Kurallarının Öğretimi", "Yazma Eğitiminde Tutum, Kaygı veya Algı Tespiti", "Yazma Eğitiminde Ölçme ve Değerlendirme" ve "Yazma Eğitiminde Karşılaşılan Sorunlar" başlıklı bölümlerden oluşan eserimizin Türkçe öğretmeni adayları, Türkçe öğretmenleri ve Türkçe eğitimi alanındaki araştırmacılar için yararlı olmasını diliyoruz.

Kitap Satış Bağlantısı

Okunma 487 kez

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu telif@yabancilaraturkce.com adresinden bize bildirebilirsiniz.