Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
  • Türkçe: her yerde...

Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler

Mavi Boncuk Kimde İse

Görüntülenme: 2536

0.0/5 rating (0 votes)

Herkesin gönlünü alan, herkese gönlünü sevdiren, kimin yanında olduğu belli olmayan herkese ümit veren kişiler için kullanılan bir deyim.
Gerçi Nasreddin Hoca kaynaklı bu deyimde biraz kurnazlık varsa da gönül yıkmamak gönüller yapmak bir Tanrı buyruğudur. Gönül yıkanlar her iki dünyada da mutsuz olurlar. Yüzümüz gül gibi gülsün, sözünüz bal gibi olsun. Gönüller alalım, sevelim, sevilelim, umutlarla dolup taşalım, her türlü maddi ve manevi kiri bırakıp kucaklaşalım.
Güya Nasreddin Hoca'nın iki karısı varmış. Kadınlar her zaman olduğu gibi birbirlerini kıskanırlarmış. Bir gün Hoca'yı sıkıştırmışlar:
- Hangimizi daha çok seviyorsun söyle
Hoca, zeki adam, kadınların sen ben davasına düşmemeleri için, her ikisine de birbirinden habersiz birer mavi boncuk vermiş ve şöyle demiş:
- Bu mavi boncuk benim aşkımın nişanesidir, sakın bunu eşine gösterme.
Kadınlar:
- Hangimizi daha çok seviyorsun, dediklerinde Hoca cevabı hemen yapıştırırmış:
- Canım ne sıkıştırıp duruyorsunuz? Mavi boncuk kimde ise benim gönlüm ondadır, demiş.

Mavi boncuk kimdeyse
Ben onun âşığıyım
Gönül kimi sevdiyse
Ben onun âşığıyım

Sosyal Medyada Paylaş

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu telif@yabancilaraturkce.com adresinden bize bildirebilirsiniz.