Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
  • Türkçe: her yerde...

Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Perşembe, 02 Temmuz 2015 10:52

Suriyeli Öğretmenler Türkçe Öğreniyor

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Adıyaman'daki çadır kentte yaşayan 80 Suriyeli öğretmen, eğitim verdikleri sıralarda Türkçe okuma-yazma öğrenmeye başladı.

Adıyaman'daki çadır kentte barınan Suriyeli öğretmenler, kurslarda Türkçe okuma-yazma öğreniyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak sığındıkları Adıyaman'daki konaklama tesisinde misafir edilen Suriyelilerin eğitimleri için Suriyeli ve Türk öğretmenler görev yapıyor.

Çadırkentte yaklaşık 3 bin öğrenciye Arapça dersler veren Suriyeli öğretmenlerin, talebi üzerine Adıyaman Valiliği ve Halk Eğitim Merkezi tarafından Türkçe okuma-yazma kursu açıldı.

Suriyeli öğretmenler, Türk meslektaşları tarafından verilen kursta Türkçe öğreniyor. Kadın ve erkekler için ayrı sınıflarda düzenlenen kurslarda toplam 80 Suriyeli öğretmen eğitim görüyor.

Türkçe öğretmeni Mine Karakaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çadırkentte anaokulundan itibaren Suriyeli öğrencilere eğitim verildiğini ancak eğitim öğretimin içinde yer alan Suriyeli öğretmenlerin bu eğitimlerden faydalanamadığını söyledi.

Okulların tatile girmesiyle Suriyeli öğretmenlerinTürkçe kursu talebinde bulunduğunu belirten Karakaşlı, " Suriyeli öğretmen arkadaşlarımız Arapça derslerine giriyorlar ancak Türklerle iletişim kurmakta güçlük çekiyorlardı. Bunun üzerine meslektaşlarımız rahat iletişim kurabilmek içinTürkçe öğrenmek istediler" dedi.

Kursa Suriyeli öğretmenlerin ilgi gösterdiğini ifade eden Karakaşlı, bazı kadın öğretmenlerin küçük yaştaki çocuklarıyla kurslara katıldığını dile getirdi.

Haftanın 5 günü eğitim alıyorlar

Suriyeli erkek öğretmenlerin eğitimini veren İbrahim Halil Babacan da ramazan ayı ve sıcak havaya rağmen meslektaşlarının Türkçe öğrenmeye istekli olduklarını söyledi.

Suriyeli meslektaşlarının kursun sonunda Türkçe okuma-yazmayı iyi şekilde öğreneceğini vurgulayan Babacan, "Eğitimlerimiz hafta içi her gün devam ediyor. Alfabeyi daha önce bildikleri için iki haftada arkadaşlarımız iyi seviyelere geldi" diye konuştu.

Türkçe öğrenen Suriyeli öğretmen Ahmed Saim iseTürkçe okuma yazma bilmemeleri nedeniyle gittikleri yerlerde büyük sorunlar yaşadıklarını dile getirdi.

Türkçe öğrenerek gittikleri yerlerde daha kolay iletişim kuracaklarını belirten Saim, şunları kaydetti:

"Markette satın alacağımız eşyaların fiyatını artık daha kolay öğrenecek, lokantada yiyeceğimiz yemeklerin fiyatını okuyabileceğiz. Türkçe yüzde 70 kolay, yüzde 30 zor bir dil ama meslektaşlarımız bize çok güzel öğretiyorlar. Şu anda ramazan dolayısıyla oruç tutuyoruz, havalar da çok sıcak. Bu yüzden biraz zorlanıyoruz. Türkçe öğreneceğimiz için çok mutluyuz."

Okunma 2129 kez

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu telif@yabancilaraturkce.com adresinden bize bildirebilirsiniz.