Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
  • Türkçe: her yerde...

Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Cuma, 19 Haziran 2015 12:29

Türkçe 15 Dil Arasına Girdi

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

ictoria Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Yaşar Duyal, Avustralya'da Türkçenin ulusal müfredata alınması ile ülkedeki Türk toplumu olarak önemli bir kazanım elde ettiklerini dile getirerek, "Türkçeyi ve Türk toplumunu daha da iyi yerlere getireceğiz" dedi.

Duyal, "Diğer 15 dilin arasına Türkçeyi de aldırabildik. Son 4-5 yıldır uğraşıyoruz, bundan da çok sevinçliyiz. Bu, sanırım hem öğrenciler hem de buradaki toplumun geleceği açısından çok önemli bir adım ama tabii ki burada bizlere çok önemli görev düşüyor. Aslında iş burada bitmiyor, burada başlıyor. Hem ailelere hem öğrencilerimize Türkçeye daha da çok sahip çıkmaları için çok büyük görevler düşüyor. İnşallah da olacak, Avustralya'da Türkçeyi daha iyi yerlere, Türk toplumunu daha da iyi yerlere getireceğiz" diye konuştu.

"Üniversite sınavı puanlarında artış olacak"

Türkçenin ilkokul birinci sınıftan lise birinci sınıfa kadar Türk öğrencilerin bulunduğu devlet okullarında okutulacağını anlatan Duyal, Türkçenin ilkokuldan itibaren okutulmaya başlanması ile hem Türkçe dersini tercih edip üniversite sınavına giren öğrencilerin aldıkları puanlarda artış olacağını hem de Türkçe öğrenen Avustralyalıların çoğalacağını ifade etti.

Duyal, "İnşallah diğer yabancı öğrenciler de Avustralyalı öğrenciler de Türkçe öğrenmeye başlayacak, Türkçe daha da yaygınlaşacak" diye konuştu.

"Yabancı ülkelerde dil kimlik demek"

Dilin özellikle yabancı ülkede yaşayan milletler için çok önemli olduğuna değinen Duyal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle yabancı ülkelerde dil demek kimlik demek, dil demek hayat demek, dil tarih demek, gelecek demek, bence bu yadsınamaz, bir toplumun hayatı diline, kültürüne ve tarihine bağlı. Eğer dilimizi koruyamazsak, çocuklarımıza öğretemezsek, ileride ne olacak? Eriyeceğiz, Türkçeyi de kaybedeceğiz, hem Türkçeyi hem de kimliğimizi kaybedeceğiz. Bu çok önemli"

Avustralya'da Türk toplumunun yoğun çabaları sonucu Türkçe 2011 yılında ulusal müfredata alınmıştı. Türkçe derslerinin gerekli çalışmaların tamamlanması ile 2016 yılından itibaren Avustralya devlet okullarında başlaması bekleniyor.

Müfredatta Türkçe ile Çince, İtalyanca, Arapça, Fransızca, Almanca, Hintçe, Endonezyaca, Japonca, Korece, Yunanca, İspanyolca ve Vietnam dilleri yer alıyor.

AA

Okunma 2034 kez

Ailemize siz de katılın!

Bilgilerinizin 3. şahıslarla paylaşılmayacağını taahhüt ederiz.
Sitede bulunan hiçbir içerik Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneğine ait değildir. Bütün içeriklerin sorumluluğu paylaşan ziyaretçilerimize aittir. Sitemizin, paylaşılan içeriklerin içeriğinde bulunan hiçbir bilgiden sorumlu tutulamaz. Sitemizde içerik paylaşanlar, paylaştıkları içeriklerin içerisinde bulunan her türlü materyalin telif haklarının kendilerine ait olduğunu beyan etmiş sayılırlar. İçeriklerle ilgili bütün sorumluluk içerik sahiplerine aittir. Bu durumlardan Uluslararası Kültür, Dil ve Edebiyat Derneği ile sitemiz görevlileri sorumlu değildir. Sitemizdeki içeriklerin herhangi birisi size ait bir telif hakkını ihlal ettiğini düşünüyorsanız bunu telif@yabancilaraturkce.com adresinden bize bildirebilirsiniz.