Bosna Hersek - Foynitsa YETKM

0.0/5 derecelendirme (0 oy)

Foynitsa Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Foynitsa Belediye Başkanı Salkan Mercaniç, Federasyon Başbakanı Nermin Niksiç, Bosna-Hersek Reis’ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç, iki ülkeden çok sayıda bürokrat, iş adamı, STK temsilcisi ve Foynitsalıların katılımları ile 09.10.2011 tarihinde açılmıştır. Foynitsa YETKM binası, Bosna-Hersek’in Foynitsa kentinde Ümraniye Belediyesi ortaklığıyla yaptırılmıştır.
 
Bin metrekarekapalı alana sahip olan merkez binası, Selçuklu tarzı bir mimariye sahiptir. İstanbul’da, Ümraniye Belediyesine ait olan Aliya İzetbegoviç Kültür Merkezi binasının mimarî yapısı Foynitsa’da da uygulanmıştır.
 
Geniş kafeteryası, yüz elli kişi kapasiteli konferans salonu, iki sınıfı, bir kütüphane / internet salonu ve geniş terası ile Foynitsa halkına hizmet vermektedir.
 
Foynitsa YETKM’in amaçları;
 

 Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; 
 İlgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; 
 Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere hizmet vermek; 
 Türkiye ve Bosna-Hersek’in kültürel alışverişini artırıp, dostluğu geliştirmektir.


 
Foynitsa YETKM, yapmakta olduğu çalışmalarla Bosna-Herseklilere yönelik Türkçe öğretimi ve Türk kültürünü tanıtım faaliyetleri ile ortak tarih sebebi ile zaten var olan bağları canlı tutmaktadır.
 
Foynitsa YETKM, Yunus Emre’nin yedi yüzyıl önce vermiş olduğu “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım; sevelim, sevilelim, dünya kimseye kalmaz.” evrensel mesajından hareketle ulusların birbirlerini tanıması, anlaması ve birbirlerine yakınlaşmasında önemli bir görevi yerine getirme yönündeki kültürel, sanatsal ve bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.

Adres

  • ZAVNOBIHA bb 71270 FOJNICA

Kişi

  • Telefon: +387 30 830 057
  • Belgeç: +387 30 830 056
  • E-Posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Yorumlar

Genel Değerlendirme (0)

0 / 5 yıldız
  • Henüz hiç yorum yok

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 500 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-500 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
var iuser="26229", ibanner="1"