Perşembe, 04 Temmuz 2013 13:50

Yabancılara Türkçe Öğretimi

Yazan Oktay DURUKAN

 

ÖZ

Ülkemizde yabancılara Türkçenin öğretimi konusuna yeterince önem verilmemiştir. Oysa gelişmiş ülkeler, Goethe İnstitut, British Conuncil ve Aliance Française gibi güçlü kuruluşlar kurarak ve bu uğurda milyon dolarlar harcayarak kendi dillerini yabancılara öğretmektedirler. Bu ülkeler bilmektedir ki; bir dilin başka dilleri konuşan kişilere öğretilmesi aynı zamanda öğretilen dile ait kültürel değerlerin de öğretilmesi anlamına gelmektedir.

Ülkemizde İslamiyetin kabulüyle Arapça öğrenmeye başlayan insanımız, Tanzimat Fermanı'ndan sonra Fransızca, günümüzde ise İngilizce öğrenme sevdasına kapılırken kendi eşsiz güzellikteki dilini yabancı dil olarak öğretmek için çalışma yapmamışır. Bu gecikmiş çalışma ancak 1984 yılında Ankara Üniversitene bağlı olarak kurulan Türkçe Öğretim Merkezinin (TÖMER) kurulmasıyla başlar. TÖMER'de uygulanan yöntem ve teknikler "Yabancılara Türkçenin Öğretimi" konusunu içeren bu çalışmaya kaynak teşkil edecektir.

Çalışma sırasında engin bilgilerinden yaralandığım değerli hocalarım Doç. Dr. Metin KARAÖRS ve Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY'a şükranlarımı sunarım.

Kayseri, Kasım 1999 - Oktay DURUKAN

 

 

 

 

 Dosyayı indirmek için aşağıdaki pencerenin herhangi bir yerine tıklayıp klavyeden CTRL+S tuşlarına basınız.

 

Okunma 5129 defa

Genel Değerlendirme (0)

0 / 5 yıldız
  • Henüz hiç yorum yok

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 500 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-500 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
var iuser="26229", ibanner="1"