Akıllı Adam

5.0/5 derecelendirme (1 oy)

 

 

Bir keşiş dünyanın en akıllı adamını bulmak için diyar diyar geziyormuş. Sıra Nasreddin Hoca’nın köyüne gelmiş. Keşiş köylülere sormuş:
– Sizin köyün en akıllı adamı kim?
 Düşünen köylüler en sonunda:
– Nasreddin Hoca’dır.
 Bunun üzerine keşiş köy meydanında Hoca ile görüşmeye başlamış ve eline bir çomak almış yere bir daire çizmiş, Nasreddin Hoca da çomakla daireyi ortadan ikiye bölmüş. Keşiş bir doğru daha çizerek daireyi dörde bölmüş, Hoca da dörde bölünmüş dairenin üç dilimine çarpı işareti koymuş. Keşiş elleriyle aşağıdan yukarıya doğru hareket yapmış, Hoca da yukarıdan aşağıya yapmış ve kesiş büyük bir hayranlıkla Hoca’yı tebrik etmiş. Meydandan ayrılan Hoca evine yönelirken olup bitenden bir şey anlamayan halk keşişe ne olduğunu sormuş keşiş de:
– Bu adam gerçekten dünyanın en akıllı adamı, yere dünya çizdim o ortadan ekvator geçer dedi, ben dünyayı dörde böldüm o da dörtte üçü sudur dedi, ben yerden buharlaşma sonucunda ne olur dedim o da yağmur yağar dedi.
Ertesi gün aynı olayı yorumlaması için Hoca’ya sorduklarında Hoca da:
– Bu adam oburun biri, yere bir tepsi baklava çizdi, ben de yarısı benim dedim, daha sonra tepsiyi dörde böldü, o zaman dörtte üçü benim dedim, o da tepsi altından ateşi hafif hafif almalı dedi, ben de üstüne fındık fıstık eklersek daha iyi olur, dedim.

Yorumlar

Genel Değerlendirme (1)

5 / 5 yıldız

Bu yazışmadaki kişiler

 • Iran
  5 / 5 yıldızla değerlendirildi

  merhaba.ben hajar.sizin sitede yeni üye oldum.bu harika yazıları okuyunca çok eğleniyorum.
  çok güldüm
  yazılar için teşekkürler

  Beğen 0
 • muhteşem
  çok güzel ya çokta güldum

  Beğen 0

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 500 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-500 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
var iuser="26229", ibanner="1"