Perşembe, 21 Mart 2013 09:15

Yabancı gelinler Türkçe öğreniyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

İzmir'de yaşayan Alman, Polonyalı, Ukraynalı, Rus, Sibiryalı, Kazakistanlı, Somalili, Çinli 30 yabancı gelin Türkçe öğrenmek, toplumla kaynaşmak için dirsek çürütüyor.

Konak Belediyesi bir ilke daha imza atarak 'Önce İnsan' demeye devam ediyor. Türklerle evlenen yabancı uyruklu kadınlara Basmane Semt Merkezi'nde Türkçe kursu veriliyor. Alman, Polonyalı, Ukraynalı, Rus, Sibiryalı, Kazakistanlı, Somalili, Çinli olmak üzere toplam 30 kursiyer Türkçe öğrenmeye geliyor. Öğretmen Özge Yurtseven İzmir'de yaşayan yabancıların Türkçe kursuna çok büyük ilgi gösterdiğini belirterek, "10-15 yıldır İzmir'de yaşayıp da grameri yeterli olmayan da var, yeni gelen de. Hepsi evlenip İzmir'e yerleşmişler. Çok hevesliler. Bu da öğrenmelerini kolaylaştırıyor" diye konuştu. 

Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan kadınları kutlayarak, "Türkiye'de ilk kez yabancılara Türkçe kursu açan yerel yönetim olduk. İlgiden gördük ki doğru karar vermişiz. Çok fazla talep oldu. Nisan ayında birinci kuru bitirenlere sertifika vereceğiz. Kursun devamı gelecek" dedi.

Okunma 2627 defa

Genel Değerlendirme (0)

0 / 5 yıldız
  • Henüz hiç yorum yok

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0 / 500 Karakter kısıtlaması
Metin uzunluğu 10-500 karakter arasında olmalı
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
hizmet koşulları.
var iuser="26229", ibanner="1"