Ne aramıştınız?

Sayfalar
Haber ve Duyurularda
Dosya ve Görsellerde
Kültür Köşesinde
Videolarda
Akademik Kategorilerde
Akademik Yazılarda
Arama - Haber Kaynağı
Arama - Etiketler
Perşembe, 12 Mart 2020 14:25

2020 YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkçe yetkinliklerini ile ifade kabiliyetlerini artırmak ve Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımları teşvik etmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor. Farklı alanlarda ilan edilecek programla birlikte Türkçe’nin doğru, düzgün ve yaygın olarak kullanılması hususunda bir farkındalık oluşması hedefleniyor.

YTB Türkçe Ödülleri yarışması öykü, şiir, deneme ve kitap desteği olmak üzere 4 ayrı kategori altında düzenlenecek ve her kategori için ayrı bir seçici kurul oluşturulacak. Seçici kurulun esas alacağı değerlendirme kriterleri arasında; Türkçenin doğru ve etkili kullanımı, dil ve imla kurulları, özgünlük ile üslup olacak. Ayrıca yarışmada yer alacak eserin, Türk Diaspora edebiyat üretimini artırması ve bu türe yönelik yeni açılımlar kazandırması da değerlendirme açısından önem taşıyor. Öykü, şiir ve deneme kategorisinde dereceye giren adaylara;

birincilik ödülü olarak 15 bin TL

ikincilik ödülü olarak 10 bin TL

üçüncülük ödülü olarak ise 7.500 TL verilecek.

Bunun yanında ise seçilen bir esere 7.500 TL jüri özel ödülü verilecek. Kitap desteği kategorisinde ise ilk 10’a giren eser sahiplerine telif ve basım desteği olarak 20 bin TL’ye kadar destek sağlanacak.

Bununla birlikte tüm kategorilerde ilk 10’a giren yarışmacılara YTB Türk Edebiyatı Kitap Seti hediye edilecek olup YTB Yazarlık Akademisi Programına ücretsiz olarak katılma imkânı sunulacak.

BAŞVURULAR 17 MAYIS 2020 TARİHİNDE SON BULUYOR

YARIŞMA TAKVİMİ:

  • Başvuru Tarihleri:                            25 Şubat 2020- 17 Mayıs 2020
  • Teknik Değerlendirme:                    17 Mayıs -31 Mayıs 2020
  • Seçici Kurul Değerlendirmesi:        1 Haziran – 30 Haziran 2020
  • Kazananların İlanı:                           13 Temmuz 2020
  • Ödül Töreni:                                      Tarih ve yer bilgisi www.ytb.gov.trde ilan edilecektir.

Yarışmaya katılmak isteyen vatandaşlarımız eserlerini istenilen belgelerle birlikte YTB tarafından ilan edilen başvuru süreleri içerisinde elektronik posta yoluyla (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) iletmeleri gerekiyor. Yarışmaya ilişkin başvuru formu ve şartname www.ytb.gov.tr adresinden indirilebilecek. Başvuru süreci içerisinde gönderilmeyen eserler yarışmaya kabul edilmeyecek.

Şiir kategorisi için tıklayınız.

Öykü kategorisi için tıklayınız.

Deneme kategorisi için tıklayınız.

Kitap desteği kategorisi için tıklayınız.

Başvuru formu için tıklayınız.

Okunma 976 kez

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.